Pomoc frankowiczom Nasza kancelaria adwokacka to zespół doświadczonych i wyróżniających się doskonałą wiedzą prawniczą specjalistów, gotowych nieść pomoc klientom zmagającym się z problemami różnej natury prawnej. Jedną z dziedzin, w której się specjalizujemy, jest pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty w obcej walucie (głównie we frankach szwajcarskich) i które na skutek naruszających prawo konstrukcji umów kredytowych, a do tego bardzo niekorzystnych zmian na rynku walutowym, muszą w rezultacie spłacać o wiele wyższe kwoty od tych, na jakie pierwotnie opiewała wzięta przez nie pożyczka. Takich osób, które czują się oszukane i nieuczciwie potraktowane przez banki, jest w Polsce bardzo dużo.

Na skutek korzystnych rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otworzyły się perspektywy skutecznego egzekwowania swoich spraw przez takich klientów. Mają oni podstawę prawną do tego, by starać się o możliwość spłaty kredytu po kursie franka, jaki obowiązywał w czasie, gdy pożyczka była zaciągana. Wszystkim, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i szukają rozwiązania tego bardzo poważnego problemu, niesiemy swoją fachową pomoc.

Pomoc dla frankowiczów – czym się zajmujemy?

Pomagamy w zrozumieniu wszystkich zawiłych kwestii prawnych i dbamy o to, aby interes Państwa był jak najlepiej reprezentowany przed odpowiednimi organami. Każdą powierzoną nam sprawę rozpatrujemy w sposób indywidualny, szukając najlepszych możliwych rozwiązań, tak aby znalazła ona swój możliwie najbardziej szczęśliwy finał. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ogromnym obciążeniem nie tylko finansowym, ale też psychicznym jest walka o swoje prawa z dużymi finansowymi instytucjami, dlatego zależy nam na tym, aby nasi klienci znaleźli w nas nie tylko fachowego doradcę, ale tez sprawdzonego i godnego zaufania partnera. Wszystkim zainteresowanych tematem pomocy dla frankowiczów udzielimy szczegółowych informacji.

Pomoc frankowiczom

Aby zrozumieć, jak doszło do sytuacji, która doprowadziła do bankructwa lub na jego skraj tak wielu ludzi, trzeba cofnąć się do 2004 roku, kiedy to banki zaczęły promować wśród swoich klientów kredyty w obcej walucie. W tym czasie Polska weszła w struktury Unii Europejskiej i bez wątpienia dla obywateli naszego kraju był to punkt przełomowy. Częściowo na fali ogromnego entuzjazmu związanego z wkroczeniem do elity europejskich krajów, wielu klientów chętnie decydowało się na zaciągnięcie kredytów w obcej walucie, w tym przede wszystkim kredytów frankowych. Szacuje się, że w samym tylko 2008 roku wartość pożyczek zaciągniętych we franku szwajcarskim wynosiła ponad 56 miliardów złotych.

Kredyty frankowe – konsekwencje dla zadłużonych

Niestety umowy zawierane między bankami a klientami decydującymi się na wzięcie tego typu zobowiązania były zorientowane tylko na interes banków i bardzo niekorzystne dla pożyczkobiorców. Większość z nich zawierała postanowienia w jaskrawy sposób naruszające prawa konsumenta, całe ryzyko przerzucając na niego. O ile w latach, gdy sytuacja na rynku walutowym była stabilna, kredytobiorcy radzili sobie ze spłatą swoich zobowiązań bez dodatkowych kłopotów, o tyle w momencie, gdy przyszło załamanie i kurs franka drastycznie wzrósł, dla wielu osób zaczął się dramat. Wysokość rat wzrosła w sposób drastyczny, a zadłużenie w bankach rosło lawinowo. Doszło do sytuacji, kiedy po kilku lub nawet kilkunastu latach spłacania rat kredytu, niektórzy klienci mieli większe zadłużenie, niż w momencie, gdy go zaciągali. Co więcej, nie mieli możliwości wnioskowania o dodatkowe zobowiązania finansowe, ponieważ byli niewiarygodni w oczach innych instytucji finansowych udzielających pożyczek. Trudno dziwić się rozgoryczeniu i złości, jaka zrodziła się w nieuczciwie potraktowanych klientach. Na szczęście teraz są skuteczne narzędzia, dzięki którym walka przed sądem o uznanie racji frankowiczów może w końcu przynieść korzystne dla nich rozstrzygnięcia. Osoby zmagające się z konsekwencjami zaciągnięcia kredytu w obcej walucie mogą liczyć na pomoc.


Pomoc frankowiczom – Kraków

pomoc frankowiczom - krakówOsoby, które zaciągnęły niekorzystne kredyty we frankach szwajcarskich, mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa, choć jest to pomoc iluzoryczna. Już 1 stycznia 2020 roku w życie mają wejść przepisy, na mocy których okres świadczenia pomocy frankowiczom ma zostać wydłużony z 18 do 36 miesięcy, zaś maksymalne wsparcie finansowe na spłatę pożyczki ma się zwiększyć z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie. Ponadto od 2015 roku obowiązuje przepis mówiący o tym, że Rada Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, do której tak zwani frankowicze zwrócili się z wnioskiem o przyznanie kredytu na spłatę zadłużenia, będzie musiała – na prośbę wnioskodawców – ponownie się do niego ustosunkować.

Na jakiego rodzaju wsparcie osoby poszkodowane przez banki oferujące nieuczciwe umowy na zaciągnięcie kredytu we frankach mogą jeszcze liczyć? Zgodnie z ustawą, która ma wejść w życie wraz z nadejściem 2020 roku, frankowiczom będzie przysługiwać dodatkowa pomoc, czyli wydłużenie okresu bezprocentowej spłaty wsparcia do nawet 12 lat, a dodatkowo – pod warunkiem terminowej spłaty swoich zobowiązań – będą on mieli prawo ubiegać się o umorzenie części długu. Często zdarza się, że formalności związane ze staraniami o pozyskanie pomocy od państwa przerastają naszych klientów i potrzebują oni wsparcia, by wszystkie sprawy urzędowe załatwić tak, jak trzeba. Nasi eksperci są gotowi do świadczenia tego rodzaju usług w wielu miejscach w Polsce, np. w Krakowie.


Pomoc frankowiczom Sosnowiec i Śląsk

Do naszej kancelarii w Sosnowcu zwraca się wielu klientów nie tylko ze Śląska, ale też z wielu innych regionów Polski z pytaniem, czy mają realne szanse na wygranie z bankiem. Cieszymy się, że możemy im powiedzieć, że obecna sytuacja prawna, obowiązujące przepisy i rozstrzygnięcia im sprzyjają. W związku z tym dociekanie swoich praw przed sądem daje im duże szanse na to, że ich interesy i dobro zostaną uznane, a problem związany ze spłatą długu zostanie rozwiązany. Frankowicze zyskali naprawdę silne argumenty, dlatego wszystkim, których dotyczy opisywany kłopot, radzimy udać się po profesjonalną pomoc. Warto przeanalizować dokładnie sytuację każdego poszkodowanego i wspólnie opracować plan dający największe szanse powodzenia.

Jak zmieniła się sytuacja frankowiczów?

Dużym przełomem w sytuacji frankowiczów było ogłoszenie w październiku 2019 roku wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym zostały określone zasady, jakimi powinni kierować się sędziowie w sprawach dotyczących umów kredytowych waloryzowanych kursem CHF. Wskazano w nich jednoznacznie, że dla osób orzekających w takich sprawach kwestią nadrzędną powinna być wola konsumenta. Jeśli zatem zdecyduje on, że orzeczenie o nieważności umowy jest dla niego korzystne, to jego zdanie winno mieć największe znaczenie. Sędziowie rozstrzygający sprawy frankowiczów powinni mieć na uwadze ich aktualne interesy i nie mogą utrzymywać wadliwych warunków umów kredytowych, nawet jeśli w określonych przypadkach są one korzystne z punktu widzenia konsumenta. Ponadto sądy powinny wstrzymać się przed uzupełnianiem luk w umowach, spowodowanych usunięciem nierzetelnych klauzul zastosowanych w tych dokumentach.


Pomoc frankowiczom Warszawa

Pomoc Frankowiczom KrakówJak konkretnie wygląda pomoc prawna, jaką świadczymy na rzecz frankowiczów? Dużo zależy od tego, jaką wiedzę posiada sam zainteresowany i na jakim etapie dociekania swoich praw się znajduje. Zasadniczo, zawsze staramy się zacząć współpracę od dogłębnej analizy umowy kredytowej. Staramy się podważyć ją w całości lub wskazać poszczególne niedozwolone postępowania i zapisy. Ponieważ spora część naszych klientów, czy to z Warszawy, czy z Sosnowca, czy Krakowa, zawarła umowy kredytowe przed co najmniej kilkoma laty, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie działań celem przerwania biegu przedawnienia poszczególnych roszczeń.


Klientom, którzy są zdecydowani, by wystąpić na drogę sądową, świadczymy usługi w zakresie skonstruowania pozwu przeciwko bankowi i skierowania go do sądu, w którym oczywiście zapewnimy im tez najlepszą możliwą reprezentację. Na polu walki o interesy frankowiczów ważne jest odnoszenie wielu sukcesów, po to, by odzyskiwać dla klientów naprawdę imponujące sumy. Warto współpracować z kancelarią doskonale przygotowaną i skuteczną, bo dzięki temu można wiele zyskać i naprawdę warto dać sobie tę szansę, tym bardziej że wstępna analiza umowy bankowej nic Państwa nie będzie kosztować.

U nas dokładamy wszelkich starań, by ograniczyć zaangażowanie naszych klientów w cały proces do minimum. Wiemy, na jaki stres są oni narażeni w wyniku nieuczciwych bankowych praktyk, dlatego tak opracowaliśmy plan działania, by z ich strony współpraca z naszą kancelarią wymagała jak najmniej formalności. Współpracujemy z uznanymi adwokatami i prawnikami z całego kraju, którzy imponują swoją wiedzą, doświadczeniem i skutecznością w niesieniu pomocy frankowiczom. Wychodzimy z założenia, że nie ma sytuacji, z którymi nie da się nic zrobić, dlatego, nawet jeśli wydaje się Państwu, że znaleźliście się w najgorszym z możliwych położeniu, pozwólcie, że postaramy się Wam pomóc.


Pomoc frankowiczom – co należy zrobić?

Doradztwo, pomoc w sporządzeniu i zgromadzeniu dokumentacji oraz – w razie potrzeby – reprezentowanie klienta przed odpowiednimi instytucjami – to i jeszcze więcej jesteśmy w stanie zrobić, by wesprzeć Państwa w korzystnym załatwieniu swoich spraw. Wiemy, że poruszanie się w świecie zawiłych przepisów i rozporządzeń może być frustrujące i zniechęcające. Od tego właśnie jesteśmy my, by przeprowadzić Państwa przez wszystkie meandry prawne i biurokratyczne, aż do uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.